Kontakt Skype
info@rig-przemysl.pl
Oddział
Warszawa

Nowoczesna kotłownia i nowoczesne kotły

Hale produkcyjne, na których pracują ludzie, pomieszczenia biurowe, laboratoria a niekiedy nawet magazyny (w zależności od gałęzi przemysłu), muszą być ogrzewane. Ogrzewanie tak dużych przestrzeni rodzi koszty, dlatego aby jest zminimalizować warto już na samym początku zastanowić się nad wyborem nowoczesnych technologii grzewczych, które pozwolą zaoszczędzić część środków, które muszą zostać wydane na ogrzewanie firmy i jej pomieszczeń.

Zamiast tradycyjnego, murowanego komina warto zastanowić się więc nad systemem kominowym. Są to systemy rury i innych elementów wykonane ze stali lub ceramiczno – karmazytowe, które zapewniają możliwość opalania w budynku przy pomocy różnorodnych paliw, można zatem jednocześnie korzystać z kotłów opalanych cieczami i ciałami stałymi. To na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu systemu kominowego, to sposób w jaki producent poradził sobie z obecnością w kominach kwasu, który powstaje w wyniku skroplenia się pary wodnej powstającej podczas spalania i reakcji z innymi produktami spalania. Kwasy te mogą w znaczący sposób uszkadzać kominy. Z tego też powodu istnieją dwa rozwiązania, które mają temu zapobiegać. Pierwsze z nich to utrzymywanie temperatury spalin na takim poziomie by nie dochodziło do skraplania wody, natomiast drugie zakłada zastosowanie materiałów kwasoodpornych, które sprawiają, że komin jest odporny na obecność w nim kwasu. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku odprowadzania spalin z kotów z zamkniętą komorą spalania. Tam para wodna trafia na powrót do kotła, gdzie jest odprowadzana poprzez komin spalinowy lub poprzez rurę biegnącą wewnątrz komina wentylacyjnego. Szczególnym typem są kotły kondensacyjne, które ciepło ze skraplania pary wodnej dodatkowo wykorzystując, co podnosi ich sprawność do niemal 100%.

Podejmując decyzje o wyborze odpowiedniego kotła należy także zastanowić się jakie powinien mieć on funkcje, czy firma potrzebuje wyłącznie kotłów jednofunkcyjnych, których jedyny zadaniem jest ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach, czy też może kotłów wielofunkcyjnych, które ogrzewają także wodę w do celów użytkowych. W dużej mierze zależy to od lokalizacji zakładu przemysłowego oraz możliwości podłączenia się, czy też braku takiej możliwości do wodociągów miejskich.

Kupując kotły grzewcze do wyboru mamy kilka rodzajów kotłów, wspomniane już kotły kondensacyjne, które są szczególnym typem kotłów o zamkniętej komorze spalania. Kotły z zamkniętą komorą spalania charakteryzują się odcięciem procesu spalania od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Powietrze potrzebne w procesie spalania jest pobierane przez specjalny kanał wentylacyjny, natomiast odprowadzane biegnącą wewnątrz rurą, dlatego nie wymaga on budowy tradycyjnego komina, może też być umieszczony w niemal każdym pomieszczeniu domu, toteż nie wymaga budowy dodatkowej kotłowni. Ten rodzaj kotłów bywa nazywany turbo. Kocioł z otwartą komorą spalania to można by rzecz tradycyjny rodzaj kotła, który powietrze potrzebne w procesie spalania pobiera z pomieszczenia, w którym się znajduje, zaś spalin odprowadzane są poprzez komin. W przypadku tego rodzaju kotła konieczne jest umieszczenie go w pomieszczeniu o bardzo dobrej wentylacji, nie może być ono niższe niż 2,2 m oraz mniejsze niż 8 m³.

Mówiąc o rodzajach kotłów należy także zwrócić uwagę co stanowi ich paliwo. W zależności od zastosowanego paliwa należy bowiem dobrać odpowiedni system kominowy. Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych możliwości wykorzystania różnego rodzaju kotłów: palniki gazowe, kotły na paliwa ciekłe, np. olej opałowy, kotły na paliwa stałe, np. węgiel, miał, drewno czy biomasę. W przypadku tego rodzaju kotłów przyjdzie właścicielom także zdecydować, czy mają to być kotły spalania górnego czy też spalania dolnego.

Jak widać wybór systemu kominowego i kotła nie będzie łatwy, jednak zastosowanie nowoczesnych technologii w zakresie systemów kominowych może znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń, dlatego jest to inwestycja, którą warto podjąć.

Projekt kotłowni

W przypadku budowania kotłowni bardzo ważnym etapem prac okazuje się już samo wykonanie projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego kocioł na paliwo stałe powinien być zamontowany w specjalnie oddzielonym pomieszczeniu. Przepisy odnoszą się również do innych parametrów takich jak chociażby odpowiednia wentylacja. O innych rozporządzeniach w sprawie wymogów stawianie kotłów na paliwa stałe dowiemy się chociażby na tej stronie rządowej – http://www.konsultacje.gov.pl/node/4329.

Jak wybrać kocioł?

W sprzedaży oferowane są dziś różne model kotłów, które różnią się między sobą między innymi sposobami spalania paliwa i kierowania spalin. Tak na przykład w kotłach górnego spalania metodą rozpalania ognia okazuje się wykorzystywanie rozpałki i dokładanie węgla. Jednak ta metoda jest dość uciążliwa w obsłudze i raczej decydują się na nią właściciele domów jednorodzinnych, których kotłownie nie są zbyt wielkich rozmiarów. Za efektywniejsze uznaje się zatem spalanie w kotłach dolnego spalania. W takim wypadku kocioł zasypuje się dużą ilością węgla a ogień rozpala od góry. W każdym przypadku ważna jest konstrukcja takich kotłów, które powinny cechować się wyjątkową wytrzymałością i skutecznością ogrzewania budynku. W tym celu inwestorzy decydują się między innymi na nowoczesne zestawy kominowe, które dostępne są w tyn miejscu oraz – kotły marki Termet. Dzięki inwestycji w najnowsze systemy grzewcze możemy w znacznym stopniu poprawić wydajność oraz sprawność kotłów i co za tym idzie zmniejszyć emisję szkodliwych produktów spalania.

Kotły podajnikowe

W przypadku większych kotłowni zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem okazują się być kotły podajnikowe. Ich największą zaletą okazuje się być pełna automatyka. W ich przypadku rola człowieka ogranicza się w zasadzie do minimum, ponieważ polega głównie na wsypywaniu opału do podajnika oraz następnie na usuwaniu powstałego popiołu.

Kotły grzewcze – standardy

Wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w znacznym stopniu wpłynęły na zwiększenie obostrzeń w sprawie wymagań stosowanych wobec kotłów na paliwa stałe instalowanych w budynkach. Ministerstwo rozwoju główny nacisk kładzie przede wszystkim na nakaz montowania kotłów o jak najlepszych parametrach emisyjnych, o czym możemy się przekonać na tej stronie – https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/walka-ze-smogiem-rozporzadzenie-ws-standardow-dla-kotlow. Dlatego w trosce o środowisko naturalne oraz wysoką jakość powietrza kupujący powinni inwestować w kotły posiadające jak najlepsze parametry. Natomiast w przypadku instalacji przemysłowych zalecane jest montowanie specjalnych filtrów eliminujących emisję niebezpiecznych związków.