Wymiana lin nośnych w suwnicach

 

Liny nośne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają suwnice. Od tego w jakim są one stanie zależy bezpieczeństwo pracy. Nawet najlepsze maszyny z Panda Sp. z o.o. przy użyciu złych lin nośnych stają się zagrożeniem – zarówno dla zdrowia jak i życia pracowników, jak i dla towaru, który przenoszą.

 

Suwnice i liny nośne

 

Każdy operator i konserwator suwnic musi umieć przeprowadzić ocenę stanu lin nośnych. Zatrudniając wykwalifikowanych pracowników z pewnością wiedzą oni, kiedy sprzęt wymaga ulepszenia. Kilka najważniejszych powodów, to:

 

  • Średnica liny nośnej ulega zmniejszeniu o 7%, lub więcej.
  • Zniszczenie rdzenia liny.
  • Korozja.
  • Deformacja.
  • Uszkodzenia spowodowane ciepłem, lub elektrycznością.

 

Jeżeli widoczne są takie zmiany, to suwnice wymagają wymiany lin nośnych. Jednocześnie każda osoba, która może obsługiwać te maszyny jest w stanie ocenić z większą dokładnością, czy liny nośne wymagają wymiany, czy też nie.

 

Ważne jest też utrzymywanie dobrych relacji z pracownikami. Niektórzy nie chcą powiedzieć, że suwnice wymagają np. wymiany lin nośnych, ponieważ wiedzą, że nie spodoba się to szefowi. Dlatego będąc właścicielem firmy i posiadając suwnice trzeba utrzymywać dobre relacje z pracownikami, a przynajmniej takie, żeby nie obawiali się oni powiadomić np. o konieczności wymiany lin nośnych. Zarządzanie firmą w oparciu o strach nie jest dobrym pomysłem i większość przedsiębiorstw od tego odchodzi.